Imate pitanja?

Kontaktirajte nas i rado ćemo Vam odgovoriti!

PRIOPĆENJE WÜSTENROT STAMBENE ŠTEDIONICE I ODBORA ZA STAMBENU ŠTEDNJU PRI HUB-u

 
PRIOPĆENJE WUSTENROT STAMBENE ŠTEDIONICE
 
Priopćenje vezano uz Odluku sjednice Vlade RH  kojim se predviđa ukidanje isplate državnih poticaja na stambenu štednju prikupljenu od 1.1. do 31.12.2014.
 
„Ovako donesena Odluka podjednako je loša kao i Odluka o ukidanju sustava stambene štednje i zapravo je samo manevar predlagatelja zakona s obzirom da u javnoj raspravi apsolutno nitko nije dao pozitivno misljenje na prijedlog zakona kojim se planiralo ukidanje poticaja u cjelosti. Usteda koja proizađe iz ovakve Odluke ce u proračun biti vidljiva tek 2016. godine, a gubitak proračuna na prihodovnoj strani će biti vidljiv već 2014. godine.
Zbog ovakve odluke očekujemo značajno smanjenje uplata stambene stednje u 2014. te znacajno smanjenje novih ugovora o stambenoj štednji, uz povećan broj raskida ugovora i odljeva postojećih sredstava stambene štednje. S obzirom da Wustenrot stambena štedionica d.d.  već ima 90% štednje plasirano u stambene kredite na zalost realno je  ocekivati znacajno smanjivanje ili obustavljanje kreditne aktivnosti na razini sustava. Na tu činjenicu smo u vise navrata upozoravali i MF i Vladu RH, ali na žalost nije bilo razumijevanja. Napominjemo da je Wustenrot stambena štedionica d.d. u prvih 10 mjeseci ove godine isplatila preko 180 mio kuna novih stambenih kredita i sada je prilično izvjesno da će posljedice ove odluke u najvećoj mjeri osjetiti građani i građevinska industrija. 
Obzirom na našu strukturu vlasništva i sklopljene međunarodne ugovore, neizbježna posljedica svega je poruka Republike Hrvatske kao pravno nesigurne države za ulagače.“
 
Wustenrot stambena štedionica d.d.

.......

PRIOPĆENJE ODBORA ZA STAMBENU ŠTEDNJU PRI HUBu

U okviru sjednice Vlade RH Ministarstvo financija je na usvajanje uputilo Nacrt prijedloga zakona o dopuni Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje, kojim se predviđa ukidanje isplate državnih poticaja na stambenu štednju prikupljenu od 1.1. do 31.12.2014.
 
Želimo prije svega istaknuti da je time grubo narušena procedura donošenja zakona te da  nova verzija proizvodi iste efekte kao i prethodni prijedlog. U nastavku to argumentiramo. 
 
Narušavanje sustava stambene štednje koje bi proizašlo iz izmjena Zakona dovelo bi ne samo do ugrožavanja važnih socijalnih i gospodarskih ciljeva,  nego i do značajnih negativnih učinaka na državni proračun RH, kojem sustav pridonosi s više od 300 milijuna kuna godišnje.
 
Analiza pokazuje da će i u slučaju privremnog ukidanja poticaja učinak proračunske uštede biti odgođen, a učinak gubitka zbog zaustavljanja sustava stambene štednje trenutan. Potencijalne uštede proračunskih rashoda od oko 100 milijuna kuna nisu moguće prije 2016. godine, budući da je novčani izdatak u 2014. već predodređen isplatom poticaja za 2012. a izdatak za 2015. već je predodređen isplatom poticaja za 2013.. Eventualno ukidanje poticaja za 2014. donijet će uštedu tek 2016.
 
Dodatno prijedlog zakona različit je od prijedloga zakona koji je bio predmet javne rasprave do 14. 10.2013. te nije ispunio uvjete za razmatranje na sjednici Vlade, iz slijedećih  razloga:
  • Novi prijedlog zakona o dopuni Zakona o stambenoj štednji i državnom poticanju stambene štednje nije bio predmet javne rasprave, što je protivno Vladinom  Kodeksu savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata (NN 140/09);
  • Ministarstvo financija nije provelo postupke procjene učinka propisa, što je protivno Zakonu o procjeni učinaka propisa (NN 90/11), Uredbi o provedbi postupka procjene učinaka propisa (66/12) te Poslovniku Vlade i Sabora;
  • Ministarstvo financija predlaže donošenje zakona po hitnom postupku bez valjanog obrazloženja i uporišta u propisima.  Naime,  sukladno odredbama Poslovnika Hrvatskog sabora za donošenje zakona po hitnom postupku moralo bi se raditi o nekakvoj izvanrednoj, neposredno ugrožavajućoj situaciji, koja nalaže hitnu reakciju zakonodavca, ne bi li se spriječile teške i nepopravljive posljedice. Sasvim je jasno da u konkretnom slučaju takvih osobito opravdanih državnih razloga nema, budući da prijedlog ukidanja državnih poticaja nije odgovor ni na kakvu izvanrednu ili ugrožavajuću situaciju koja bi zahtijevala hitnu reakciju zakonodavca.
Novi prijedlog zakona, koji  podrazumijeva ukidanje državnih poticaja na razdoblje od godine dana, proizvodi jednake posljedice kao i trajno ukidanje poticaja. Ppredloženi jednogodišnji prekid isplate poticaja do donošenja konačne odluke o budućnosti sustava stambene štednje predstavlja grub i neopravdan prekid zakonskog kontinuiteta, koji je protivan Ustavnim načelima,  a uslijed kojega štediše gube povjerenje u sigurnost stambene štednje i prinosa koje očekuju. To za posljedicu ima smanjenje novih ugovora o stambenoj štednji, značajan broj raskida ugovora i odljeva postojećih sredstava stambene štednje, te obustavljanje kreditne aktivnosti sustava, odnosno potpuni kolaps sustava stambene štednju u vrlo kratkom roku.
 
Dodatno, obzirom na strukturu vlasništva stambenih štedionica i sklopljene međunarodne ugovore, neizbježna posljedica svega je iznimno negativna slika Republike Hrvatske kao pravno nesigurne države za ulagače te pokretanje pravnih postupaka vezanih uz zaštitu međunarodnih ulaganja pred međunarodnim insitucijama.
 
Kako je prijedlog zakona upućen u proceduru mimo propisanih pravila, a moramo istaknuti da nisu objavljeni niti dokumenti proizašli iz javne rasprave na prvi prijedlog izmjene zakona, te nije utemeljen na provedenim analizama, niti su od strane predlagatelja sagledani učinci izmjene Zakona i s njome povezani rizici, Odbor za stambenu štednju pri HUB-u predlaže povlačenje prijedloga Zakona iz procedure usvajanja po hitnom postupku, te provedbu javne rasprave i svih postupaka predviđenih zakonima Republike Hrvatske, kako bi se, uz sudjelovanje svih dionika, usuglasilo rješenje koje koje doprinosi gospodarstvu i građanima.

Odbor za stambenu štednju pri HUB-u
 

SA SJEDNICE VLADE RH 24.10.2013. 
Večernji list: "UKIDAJU DRŽAVNE POTICAJE GODINU DANA. Milanović: Nema zezanja."
Jutarnji list: "VLADA UKINULA POTICAJE NA STAMBENU ŠTEDNJU. Milanović: Dosta je, nema više zezanja."


Više na ovu temu možete pogledati  na našim Facebook stranicama: